روف گاردن

امروزه در خرید آپارتمان و خانه نکات بسیاری لحاظ می شود یکی از این نکات وجود روف گاردن می باشد روف گاردن یکی از مدرن ترین تکنولوژی جهت زیباسازی منازل، محل های اداری، ایوان کافه ها و ... می باشد اگر بخواهیم یک تعریف کلی از روف گاردن داشته باشیم باید بگوییم که روف گاردن از لحاظ لغوی به معنای باغ در بام می باشد در حقیقت روف گاردن جهت ایجاد فضای سبز در محیط مربوطه می باشد تمام تلاش ها برای ساخت روف گاردن برای رسیدن به فضای سبز و کاشت گیاهان است. دلیل استفاده از روف گاردن به این دلیل است که زندگی در شهرها و وجود آپارتمان های زیاد سبب شده است که افراد از فضای سبز و طبیعت دور بمانند به همین دلیل است در بسیاری از منازل شهری روف گاردن طراحی می شود بهتر است بدانید که روف گاردن ها دارای ویژگی ها و انواع مختلفی می باشند که ما در ادامه قصد داریم آن ها را شرح دهیم با ما همراه باشید.

توجه: جهت خرید چوب پلاست، اجرای روف گاردن، کفپوش چوب پلاست و ... با شماره های 09120631037 - 09122019414 تماس حاصل فرمایید. 

 
نکات مهم در رابطه با روف گاردن ها


روف گاردن ویژگی های معماری و طراحی را برای ساختمان نقش شگفت انگیزی را ایجاد نموده و در بالا بردن ارزش ملک و افزایش فضای سبز برای ساکنین و محیطی فرح بخش و دلنشین همراه خواهد داشت.

هدف از طراحی بستری خاص و مطمئن برای کاشت گیاهان از 5 الی 100 سانتیمتر عمق و پوشش گیاهی سازگار و مناسبی را فراهم خواهد ساخت.


انواع روف گاردن


1 - گسترده

2 - متمرکز

بام های سبز گسترده: در این روش وزن نسبتا کمی داشته و عمق بستر رشدشان بیش از 20 سانتیمتر نخواهد بود. این پوشش گیاهی، نگهداری حداقل و آب کمتری نیاز خواهد داشت. در این بام ها اصولا از گیاهان کوچک و با سرعت رشد کمتر در نظر گرفته میشود.

تنوع زیستی و پوششی گیاهی و حفظ حیاط وحش منطقه از این بام سبز در ساختار طراحی و اجرا استفاده می گردد.

بام سبز متمرکز یا روف گاردن متراکم

در این روش علاوه بر استحکام و آبندی سقف که طراح بایستی در نظر داشته باشد.

معمولا دارای لایه های ضخیم تر و تنوع رویشی بالاتری برخوردار هستند.

در این روف گاردن ها،سقف ساختمان بایستی تحمل وزن بالایی داشته که افراد و ساکنین به راحتی از بام سبز یا روف گاردن لذتی خاص ببرند.

در این محیط با معماری و مهندسی دقیق و با در نظر گرفتن کلیه شرایط ( سقف ) علاوه بر پوشش گیاهی، فضای استراحت، آب نما و سایه بام و بکارگیری انواع گیاهان سازگار با محیط، تنوع زیستی خاص را ایجاد می نماید.

این نوع بام ها را باغبام یا بام های سلطنتی نیز می نامند.

در این روف گاردن ها یا باغ بام ها فضای کمتری به پوشش گیاهی داده شده و بیشتر فضای قابل استفاده برای ساکنین اختصاص می یابد.

 

مزایای روف گاردن

تامین فضایی سازگار و مطبوع برای کاربران ساختمان - به دلیل قرار دادن حیاط و پاسیو

امکان پرورش میوه جات، سبزیجات و گل ها

کاهش بار گرمایش (با افزودن توده و لایه عایق حرارتی) و سرمایش بنا (از طریق سرمایش تبخیری) - بویژه اگر بصورت شیشه ای بوده و بعنوان گلخانه و یا سیستم گرمایش غیر فعال خورشیدی عمل نماید.

کاهش اثرات گرمایش و تغییرات آب و هوایی شهری

افزایش محدوده زندگی ( روف گاردن می توانند بعنوان فضای تفریح، استراحت مورد استفاده قرار گیرند).

کاهش سیلاب

تصفیه هوا و کاهش دی اکسید کربن هوا

کاهش و تعدیل شدت صداهایی که تا 18 dB وارد ساختمان می شود و از آن خارج می شود به میزان dB3 یا بیشتر

افزایش زیستگاه جاندارن در مناطق مسکونی

بهبود مناظر اطراف ساختمان با فراهم کردن یک فضای سبز زیبا

بالا بردن طول عمر غشای بام با محافظت از آن در برابر اشعات UV مضر و صدمات آب و هوایی

افزایش ارزش ملک

 

 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.